Jakie czynniki decydują o wyborze auta?

skoda fabia

Dawno już minęły czasy, gdy auta używane 10 letnie uważano ze niewarte zakupu, że uznawano je za zużyte, zniszczone i na pewno bardzo awaryjne. Jeszcze początkiem zeszłego dziesięciolecia przy zakupie auta z marszu pomijano pojazdy mające dekadę, a te starsze nawet nie filtrowano.

Aktualnie sprzedaż aut wg. statystyk pokazuje, że ze sporym sukcesem mogą sprzedawać się samochody 12-13 letnie. Świadczy o tym średnia wieku kupowanego pojazdu chociażby w Polsce, która wynosi nieco ponad 13 lat.

Co zatem z wyborem aut? Decyduje wiek, przebieg, czy coś zupełnie innego?

Aktualnie, zdecydowanie sprzedaż samochodów używanych odbywa się po spojrzeniu na licznik. To przebieg decyduje o zakupie, nie wiek.

To liczba na liczniku przebiegu decyduje w większości egzemplarzy o stopniu zużycia. Owszem wiek ma znaczenie, sposób i warunki eksploatacji, jednak przebieg nawet przy kilkunastoletnim samochodzie będzie decydujący w przypadku chęci jego zakupu.

octavia

To z jakiego jest rocznika będzie decydowało o wyposażeniu, często o kosztach eksploatacji i atrakcyjności auta. Przecież samochody używane kupujemy głównie wzrokiem, po zdjęciach. Dopiero gdy minie chwila emocji sprawdzamy wyposażenie, rocznik, stan techniczny a na końcu zwracamy uwagę na przebieg pojazdu.

Porównajmy dowolny samochód, tej samej generacji z różnicą wieku powiedzmy 3 lata. Pierwszy, ten starszy ma na liczniku 90 000 km, a drugi 148 000 km. Prawda, że nawet dla Ciebie, czytelnika wybór już w tym momencie zapadł?

Zdecydowanie dobrze pomyślałeś. Najlepszym wyborem będzie starszy pojazd, ale z mniejszym przebiegiem. Oba przecież mają ten sam wygląd, to samo wyposażenie i jeśli nie ma zastrzeżeń do karoserii, jeśli nie ma śladów korozji to mniejszy o 58 000 km przebieg zdecydowanie brzmi dobrze. W tym z mniejszym przebiegiem układ zawieszenia będzie prawdopodobnie mniej wyeksploatowany, tak jak wydech. Układ wtryskowy, czy turbosprężarka też nie powinna nastręczać problemów z tym przebiegiem. A wnętrze? Nie sądzę, aby 3 letnia eksploatacja zrobiła znaczną różnicę.

5/5 - (1 vote)